Како до витко тело на плажа без целулит на здрав и брз начин?

Дали знаете дека дури 90% од жените на глобално ниво имаат целулит? Оваа статистика ни укажува дека голем дел од жените имаат еден заеднички непријател, а проблемот се актуелизира особено за време на летната сезона кога треба да се појавиме на плажа, а целулитот има големо влијание на нашата самодоверба.

Ако досега сте испробале различни третмани или креми против целулит, а истите се покажале како неефикасни, време е да се подготвите за новата топла сезона пред нас со Озонираниот гел против целулит на Ozone Gold – чија ефикасност досега многупати била докажана.

Но, прво да го посочиме проблемот – Што всушност е целулит?

Целулитот се јавува како резултат на оксигенацијата, предизвикана од стеснување на крвните садови, зголемување на содржината на масни клетки, со локално зголемување на тежината и забавување на дренажата на лимфите.

А на што се должи огромната ефикасност на Озонираниот гел при драстичното намалување на целулитот?

Гелот од озон реагира на маслените синџири преку бета-оксидација и ги отстранува од телото. Тој го зголемува капацитетот на носење на кислород на црвените крвни зрнца, ја подобрува циркулацијата на капиларите и помага во создавање на еластин и колаген во долниот слој на кожата. Гелот од озон помага да се регенериаат клетките во содејство со соодветни вежби и други методи на губење на килажата, а на кожата и дава мек и свиленкаст изглед и погодна pH вредност.

Освен озонирано маслиново масло, содржи и масло од портокал, рузмарин, алги, шафран, алое вера и други природни масла за борба против целулитот, што дополнително ви дава пријатно чувство и мирис во текот на третманот.

Она што треба да се подвлече е дека нашиот гел против целулит е погоден за секојдневна употреба. Најефикасен е доколку се аплицира со масирање на зафатениот дел на кожата, затоа што на тој начин се превенира насобирање на токсини во телото и се подобрува циркулацијата.

Сега е вистинско време да започнете со подготовките за тело со кое ќе бидете задоволни ова лето, без целулит.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.